„Wesele” w naszej szkole

Narodowe Czytanie Stanisława Wyspiańskiego

W dniu 18 września 2017 roku nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie i zorganizowała godzinne spotkanie zarówno dla uczniów, nauczycieli, jak i rodziców.

Na samym początku dyrektor szkoły Bożena Jurkowska przybliżyła zgromadzonym na sali gimnastycznej postać samego Stanisława Wyspiańskiego, jak i genezę Wesela. Dramat powstał na kanwie autentycznego wydarzenia z 1900 roku – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Na weselu pojawił się także sam Wyspiański, o którym tak napisał znany twórca Tadeusz Boy-Żeleński: stał całą noc oparty o futrynę drzwi, patrząc swoimi niesamowitymi oczyma. Obok wrzało weselisko, huczały tańce, raz po raz dolatywał do jego uszu strzęp rozmowy. I tam ujrzał i usłyszał swoją sztukę.

W tym roku występujący musieli poradzić sobie z trudnym tekstem dramatu oraz elementami gwary. Obsadę tegorocznego czytania tworzyli:
Radczyni – Dagmara Mastej
Pan młody – Marcin Maczuga
Panna młoda – Justyna Żychowska
Rachela – Weronika Sroka
Poeta – Adrian Mastej

Uczniowie prezentujący fragmenty dramatu zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Pani dyrektor skierowała podziękowania w stronę pań: Żanety Pitrus - polonistki i Elżbiety Wolanin – nauczyciela bibliotekarza za przygotowanie i przeprowadzenie tego szkolnego wydarzenia. Była to również doskonała okazja do podziękowania Rodzicom z Rady Rodziców za ubiegłoroczną współpracę, za działania podjęte na rzecz szkoły i samych uczniów.(E.W.)


fot. Bożena Jurkowska i Żaneta Pitrus