"Bajki i bajeczki pod parasolem"

przedszkolaki biblioteka bajki szkoła dobrynia

Wizyta przedszkolaków w szkolnej bibliotece była podsumowaniem tematyki kompleksowej "Bajki i bajeczki pod parasolem". Listopadowa pogoda zachęca do czytania dzieciom zwłaszcza, gdy za oknem pada… Przedszkolaki przynosiły swoje ulubione bajki, które codziennie czytaliśmy i pod koniec tygodnia wybraliśmy najpiękniejszą ("O rybaku i złotej rybce"). Układaliśmy puzzle o Czerwonym Kapturku i Pinokiu, ozdabialiśmy plasteliną wyciętą samodzielnie koronę, kolorowaliśmy kredkami sceny z bajek oraz śpiewaliśmy piosenki z bajek dla dzieci. Rozwiązywaliśmy zagadki o ulubionych postaciach i dopasowywaliśmy rekwizyty (buty, czerwona czapeczka, pantofelek, jabłko itp.), tańczyliśmy na królewskim balu, a także budowaliśmy zamek i pokonywaliśmy fosę oraz celowaliśmy do czarodziejskiego pudełka na zajęciach ruchowych. Bawiliśmy się także w teatrzyk cieni, odgrywaliśmy role w przedstawieniu kukiełkowym. Dzieciaki próbowały wcielić się w Kopciuszka przebierając groch na czas.

przedszkolaki biblioteka bajki szkoła dobrynia

Ponieważ przedszkolaki zapoznawały się z obrzędami i tradycjami polskimi na bazie wróżb andrzejkowych - mogły rozwijać swoje kompetencje społeczne (poznawały siebie i innych opowiadając na forum grupy o marzeniach). W tematykę andrzejek wprowadziły nas piosenki "Zagadka woskowa" i "Marsz butów". Wśród wróżb największe zainteresowanie wzbudziła odpowiedź na pytanie - kim będę w przyszłości? oraz magiczne kamienie, los wypisany na dłoni czy imię chłopca i dziewczyny oraz jakie zwierzę przypominam z zachowania… Śmiechu i radości było dużo, zabawa andrzejkowa świetna, a poczęstunek pyszny.

Marta Gomułaprzedszkolaki biblioteka bajki szkoła dobrynia przedszkolaki biblioteka bajki szkoła dobrynia przedszkolaki biblioteka bajki szkoła dobrynia przedszkolaki biblioteka bajki szkoła dobrynia przedszkolaki biblioteka bajki szkoła dobrynia przedszkolaki biblioteka bajki szkoła dobrynia przedszkolaki biblioteka bajki szkoła dobrynia przedszkolaki biblioteka bajki szkoła dobrynia przedszkolaki biblioteka bajki szkoła dobrynia

fot. Bożena Jurkowska