Z Konina, Warszawy i Dobryni do Betlejem

szopka betlejemska dobrynia

Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia bez szopki. Na pewno większość z nas wie, że jej historia sięga 1223 roku. To wówczas św. Franciszek z Asyżu celebrował Boże Narodzenie w Greccio, gdzie z pomocą braci zakonnych i pobożnych ludzi przygotował szopkę symbolizującą narodzenie Pana Jezusa. W Polsce tradycja ta zapoczątkowana została u schyłku XIII wieku przez zakon franciszkanów, który w tym czasie osiedlił się w naszym kraju.  

Tegoroczna szopka w naszym kościele ma już swoją historię. Figury do niej, z naturalnych materiałów wykonała pani Jadwiga Tyksińska, artysta plastyk z Kłodawy k. Konina. Szopka ta wygrała konkurs w 14. Przeglądzie Twórczości Bożonarodzeniowej Konin 2011. Ksiądz Krzysztof Sroka, pomysłodawca przeglądu przekaże ją w tym roku do Międzynarodowego Muzeum Szopek w Betlejem. Przez dwa lata była wystawiana w kościele w Warszawie a przed "jej wyjazdem" ks. Krzysztof chciał pokazać ją mieszkańcom Dobryni. Jesteśmy Mu za to bardzo wdzięczni.

Warto wspomnieć, że brzozową szopę wykonali panowie Antoni i Stanisław, natomiast regionalne rekwizyty pochodzą z kącika etnograficznego, z naszej szkoły. Mam nadzieję, że szopka podoba się zarówno dzieciom jak i dorosłym. Może w grudniu 2014 roku znajdą się chętni do wykonania szopki własnego pomysłu? Wszystkim życzę dobrego 2014 roku!

Tekst i fot. Bożena Jurkowska

szopka betlejemska dobrynia szopka betlejemska dobrynia