Pierwszoklasiści - czytelnikami biblioteki

2.10.2017 roku uczniowie z klasy 1 wraz z wychowawczynią panią Barbarą Piątkiewicz odwiedzili po raz pierwszy bibliotekę szkolną. Podczas wizyty w bibliotece pierwszoklasiści zapoznali się z regulaminem biblioteki szkolnej oraz z nowym dla nich miejscem. Z dużą dozą ciekawości wyszukiwały bajki, które następnie po raz pierwszy samodzielnie wypożyczyły sobie do domu. Uczniowie zostali zapisani do biblioteki szkolnej. Całej trójce podobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki, które z chęcią oglądały i komentowały, jak również z zaciekawieniem oglądały wystawę zgromadzonych eksponatów z Kącika Etnograficznego.

Następnie pani bibliotekarka przeczytała bajeczkę Katarzyny Najman ”Zabawki idą do szkoły”, gdzie Amelka, Madzia i Michał przenieśli się w krainę lekcyjnej szkoły. Dzieci z zaciekawieniem słuchały, oglądały i wyszukiwały bohaterów – bajkowych zabawek.

W kolejnej części spotkania z biblioteką dzieci miały za zadanie namalować swojego ulubionego bohatera. Największą popularnością cieszył się Pomponik, Małpa Rikki, Misiu Brunatny, Klaun Wesołek, Myszka Zorri a także lalkowe nauczycielki Karolina i Amelka. Pracę dzieci zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym. Dzieciom tak bardzo podobały się zajęcia, że poprosiły o przeczytanie na koniec zajęć jeszcze jednej bajki. Tym razem przeczytaliśmy bajeczkę z Bajek Świata pt. „Osioł i książki”. Morałem tej bajki było to, iż aby zdobyć wiedzę, trzeba się dużo uczyć, chodzić do szkoły i nie opuszczać zajęć lekcyjnych.

Na zakończenie zajęć bibliotecznych pani dyrektor Bożena Jurkowska wręczyła wszystkim dzieciom książeczki i drobne upominki, zachęcając do częstego odwiedzania biblioteki szkolnej oraz do wypożyczania ciekawych i pełnych przygód książek. Pierwszaki zadeklarowały chęć systematycznego odwiedzania biblioteki. Na razie czytają im rodzice, dziadkowie, starsze rodzeństwo ale gdy poznają literki obiecały że będą samodzielnie przenosić się w świat bajek, baśni i świata książek.

Tekst i fot. Elżbieta Wolanin