„Miodowa” wycieczka do Stróż

13.10.2016 roku uczniowie klas 0-VI wybrali się autobusem szkolnym na wycieczkę do Muzeum Pszczelarstwa „Sądeckiego Bartnika” w Stróżach. Niestety, pogoda nam niezbyt dopisała, ale i tak mieliśmy szczęście, bo przestało padać. Na miejscu zwiedziliśmy skansen oraz wystawę dotyczącą historii bartnictwa i pszczelarstwa. W chatach wystawowych, zrekonstruowanych z oryginalnych elementów, oprowadzała nas pani Diana, która ciekawie opowiadała i demonstrowała różne akcesoria pszczelarskie (ubrania, ramki, podkurzacze pasieczne, zabytkowe wirówki do odzyskiwania miodu z plastrów i inne). Zdobytą wiedzą uczniowie mogli pochwalić się podczas warsztatów rękodzielniczych. Każdy wykonał dwie świece woskowe, które zabrał do domu na pamiątkę. Mieliśmy mało czasu, ale niektórym udało się odwiedzić zagrodę ze zwierzętami i sklepik „Miodową Spiżarnię”, w którym można było kupić ciekawe wyroby z wosku, naczynia, pyszne miodowe cukierki, batony i oczywiście miód. Warto wiedzieć, że na terenie skansenu i gospodarstwa rozmieszczonych jest wiele rzeźb, najczęściej związanych z pszczelarstwem, m.in. ul-mnich z tynieckiego klasztoru, ul-diabeł oraz ul- św. Ambroży – patron pszczelarzy.

Bożena Jurkowska