Rocznice Września 1939 roku

II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 r. o godz. 4.45. Na polską placówkę wojskową na Westerplatte spadły pociski z pancernika Schleswig-Holstein. Pomimo bohaterstwa żołnierza polskiego walka zakończyła się 4 października, klęską. Wobec agresji sowieckiej 17 września i braku wsparcia ze strony zachodnich sojuszników: Anglii i Francji, żaden plan obronny nie mógł zostać zrealizowany. Rozpoczęły się długie lata okupacji, dni cierpień, głodu i eksterminacji.

7.10.2016 roku klasa V i VI przygotowała akademię z okazji 77 rocznicy kampanii wrześniowej i wybuchu II wojny światowej. Uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły wysłuchali pięknych wierszy Antoniego Słonimskiego, K. Ildefonsa Gałczyńskiego i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz piosenek: „Deszcz jesienny deszcz”, „Pałacyk Michla”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”. Rolę starszego pana w rozmowie z dziennikarką, Dagmarą Mastej doskonale odegrał Marcin Maczuga. Oprócz nich, wystąpili: Michał Brej, Magdalena Kuczaj, Adrian Mastej, Wiktoria Mikołajczyk, Weronika Sroka (gra na skrzypcach, recytacja), Justyna Żychowska (śpiew, recytacja), Mateusz Mikołajczyk i Daria Ślusarczyk. (bj)