Śniadanie daje moc

Wszystkim nam zależy, aby dzieci były zdrowe i miały energię do nauki i zabawy. Codzienne śniadanie pomaga im dobrze zacząć dzień i daje równy start w szkolne obowiązki. „Śniadanie daje moc” to program promujący zasady zdrowego odżywiania i zwiększający świadomość na temat roli pierwszego posiłku w diecie dziecka. Nasza szkoła bierze udział w realizacji tego projektu. W związku z tym 8.11.2016 roku obchodziliśmy Dzień Zdrowego Śniadania i z tej okazji odbyła się akcja edukacyjna pod hasłem "Śniadanie daje moc".

Nauczyciele uczący w klasach I-III oraz w oddziale przedszkolnym zorganizowali zajęcia otwarte polegające na wspólnym przygotowywaniu kanapek i sałatki warzywnej, jak i wspólnym spożywaniu przygotowanego posiłku. W akcję zaangażowali się także rodzice, bo to oni dostarczyli produkty potrzebne do zorganizowania zdrowego śniadania. Na stołach znalazły się więc: różne rodzaje pieczywa, masło, jajka, sery, warzywa, sałata i szczypiorek. Zapach roznosił się po całej szkole. Było wesoło, smacznie i sympatycznie. Trzecioklasiści częstowali kanapkami uczniów i nauczycieli z klas IV-VI. Wszystkim bardzo smakowały! Dyskusja przeprowadzona w trakcie zajęć miała na celu uświadomienie dzieciom, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, bo daje energię do nauki, lepszą koncentrację podczas lekcji oraz siłę do zabawy. Wierzymy, że udział w akcji przyczyni się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania – w domu i szkole. Lekcja była także okazją do integracji klasy jako zespołu oraz lekcją kulturalnego i higienicznego spożywania posiłków.

fot. Roman Hołowicki