Lekcja biblioteczna o katalogach

Realizując zagadnienia edukacji czytelniczej i medialnej, 4.11.2016 roku uczniowie klasy VI pod opieką nauczyciela języka polskiego wzięli udział w wyjazdowej lekcji bibliotecznej nt "Katalog alfabetyczny i katalog rzeczowy jako informatory o zbiorach". Poprowadziła ją pani Krystyna Czechowicz z Gminnej Biblioteki w Cieklinie. Uczniowie zapoznali się z rodzajami katalogów, ich przeznaczeniem i ważnymi pojęciami: opis katalogowy, hasło, sygnatura, klasyfikacja UKD, numer inwentarzowy oraz ISBN. Uczestnicy spotkania mieli za zadanie odszukać otrzymane książki w szufladkach katalogowych i zwrócić uwagę na nazwę z działu w katalogu rzeczowym. Szóstoklasiści przekonali się, jak ważnym źródłem informacji o księgozbiorze jest katalog biblioteczny, tym bardziej, że w przyszłości będą z niego korzystać samodzielnie. Kolejną cenną informacją była prezentacja sposobu korzystania ze zbiorów on-line na przykładzie księgozbioru MBP w Jaśle.

Po lekcji odwiedziliśmy Galerię Muzeum Narciarstwa, gdzie mieliśmy okazję podziwiać różnorodne prace pani Urszuli Hűbner. Wernisaż artystki odbędzie się 11.11 br. o godz. 18.00 i zapewniam, że warto się wybrać. Zainteresowanych informuję, że wystawa będzie czynna do 30 listopada br. Na zakończenie pobytu w Cieklinie, tradycyjnie już odwiedziliśmy ścieżkę zdrowia. Brakło nam czasu, żeby zobaczyć wyremontowany grób prawnuka T. Kościuszki. Musieliśmy wracać do szkoły na dalsze lekcje, ale jak to mówią: „co się odwlecze, to nie ucieknie”. Na pewno tam wrócimy.

Bożena Jurkowska