Gościmy ciekawych ludzi – ks. Krzysztof Sroka

W ramach spotkań z interesującymi ludźmi, opiekun Koła regionalnego i bibliotekarz zaprosiła do naszej szkoły ks. Krzysztofa Srokę. W tej wyjątkowej lekcji uczestniczyli chętni uczniowie z klas: IV, V i VI. Ks. dr Krzysztof Sroka, absolwent naszej szkoły (rocznik 1984) ukończył studia: teologię, filozofię, dziennikarstwo i retorykę, dziennikarstwo telewizyjne i reżyserię, fundusze unijne i grafikę. Obecnie jest katechetą w XLIII Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Warszawie; na forum parafii Matki Bożej Anielskiej w Wierzbnie, inicjatorem i koordynatorem akcji „Makulatura na misje” oraz opiekunem Kręgu Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło – Życie.

Pogadanka księdza skierowana do dzieci dotyczyła wspomnień z czasów szkolnych i refleksji na temat współczesnej edukacji. Dopiero po latach doceniamy, to co zrobili dla nas nauczyciele – powiedział nasz Gość. A swojego nauczyciela języka polskiego tak wspominał: Często przychodził na niedzielną mszę o 11, a na następny dzień zwracał mi uwagę na moją wymowę ą i ę. Miałem wtedy pretensje, bo ileż można było tego słuchać. Z perspektywy czasu uważam, że wiele mu zawdzięczam. Dzisiaj wiem, że miał rację. Będąc w liceum w Wieliczce doceniłem to, co umiałem. Szkoła w Dobryni bardzo dobrze przygotowała mnie do dalszej nauki. A dzisiaj jestem dumny, że wasza szkoła ładnie wygląda na zewnątrz i wewnątrz.

Później ks. Krzysztof opowiadał o swoim ulubionym kompozytorze Zbigniewie Preisnerze pochodzącym z Bobowej, reżyserze Krzysztofie Kieślowskim, o podróżach po Europie i Ziemi Świętej, o nauce języków obcych, historii, książkach i spotkaniach młodzieży Taize. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, zadając pytania na interesujące je tematy. Na zakończenie ks. Krzysztof zwrócił uwagę na systematyczną pracę, rozwijanie zainteresowań i odkrywanie swojego potencjału. Powiedział: Nieważne skąd człowiek pochodzi, ważne, że w siebie wierzy i do czegoś w życiu może dojść.

Dziękujemy za ciekawe spotkanie i życzymy Księdzu wielu sukcesów zarówno w pracy zawodowej jak i naukowej.

Bożena Jurkowska

Poniżej informacje na temat Kopii Całunu Turyńskiego, który kościół w Dobryni otrzymał dzięki inicjatywie i zaangażowaniu księdza Krzysztofa Sroki.