Zdrowy jadłospis

Przedszkolaki w ramach tematu kompleksowego, aby urozmaicić posiłki postanowiły razem z zajączkiem Kicusiem założyć "Zielony ogródek" na oknie w naszej sali. Zasadziliśmy wspólnie roślinki: cebulę, rzeżuchę (by móc nimi dekorować kanapki w okresie przedwiośnia) oraz kwiaty i codziennie podlewaliśmy oraz prowadziliśmy obserwację wzrostu hodowli.

Dzieci wysłuchały opowiadania B. Szurowskiej pt. "Dziwna choroba", zastanawiając się co to znaczy "zdrowe żywienie". Pracowały z obrazkiem "Łakomczuszek" i poznawały zasady zdrowego odżywiania. Układały wspólnie jadłospis oparty na piramidzie zdrowia. Poznały rymowanki i piosenkę o witaminach, a także uświadomiły sobie konieczność ograniczania słodyczy czy fast-foodów (pizza, hot-dog, hamburger, frytki). Zostały zachęcane do picia niegazowanej wody zamiast słodkich napojów gazowanych. Podczas zajęć kulinarnych przygotowaliśmy sałatkę owocową i surówkę, jak również wykonały zdrowy i pożywny sok warzywny. Zamieniły się także w detektywów poszukujących zdrowych i niezdrowych produktów. Nie zabrakło rozwiązywania zagadek o owocach oraz rozpoznawania dotykiem warzyw (tzw. "Warzywna ciuciubabka"). Podsumowaniem całotygodniowych zajęć stało się mierzenie wzrostu, by sprawdzić słuszność motta "Zdrowo jemy i rośniemy".

Marta Gomuła