Lekcja w muzeum

W ramach lekcji języka polskiego uczniowie klasy IV i V pod opieką nauczycieli Bożeny Jurkowskiej i Agnieszki Surowiec-Kowalskiej odwiedzili Muzeum Narciarstwa w Cieklinie. Po obejrzeniu filmu, którego bohaterem był Stanisław Barabsz (ojciec polskiego narciarstwa), dzieci zapoznały się z jedną z największych w kraju kolekcji sprzętu narciarskiego. Opiekun Muzeum, Wiesław Czechowicz zwrócił naszą uwagę na fakt, że eksponaty ułożone są chronologicznie i dzięki temu pozwalają zobaczyć jak przez 120 lat zmieniało się polskie narciarstwo.

Później wszyscy udaliśmy się do galerii wystaw czasowych na prezentację ilustracji książkowej „Z innej bajki”. Tam, zachwyciły nas przepiękne, wykonane różnymi technikami prace znanej i cenionej ilustratorki pani Joli Richter-Magnuszewskiej. Na ekspozycję składają się oryginały prac, czasopisma i książki dla dzieci różnych autorów. Autorka w 2011 roku rozpoczęła współpracę ze „Świerszczykiem” i od tamtego czasu zilustrowała już około 20 książek dla takich wydawnictw jak: Nasza Księgarnia, BIS, Literatura, Muza, Publicat. Spodobał nam się pomysł eksponowania książek, bo każdy mógł oglądać oryginalną pracę i porównywać ją z efektem już po wydruku. Po wpisaniu się do książki muzealnej i zrobieniu pamiątkowych zdjęć, udaliśmy się do szkoły.

Oczywiście, każdy musiał jeszcze pobiegać po ścieżce zdrowia… Z zadowoleniem stwierdzamy, że cel lekcji został osiągnięty, uczniowie wiedzą jak należy zachowywać się w muzeum i na wystawie, umieją samodzielnie wpisać się „na pamiątkę”, zadają mądre i wartościowe pytania i co ważne, znają swój region i wiedzą, co się w nim dzieje. Dziękujemy panu Wiesławowi Czechowiczowi za prelekcję, a pani Dorocie Mikołajczyk za pomoc w transporcie. (bj)