Pamiętamy o żołnierzach - wizyta na cmentarzu

wycieczka cmentarze szkoła dobrynia

2.11.2015 roku uczniowie klas IV,V i VI naszej szkoły pod opieką wychowawców odwiedzili cmentarz nr 12 położony w północnej części Dobryni, na granicy z Józefowem. Pochowanych jest na nim 250 żołnierzy rosyjskich poległych głównie 4 maja 1915 roku w czasie bitwy o Cieklin, w której łącznie zginęło około 1000 żołnierzy. Uczniowie zapoznali się z historią cmentarza i zapalili znicze. Weronika z klasy IV przyniosła piękne biało-czerwone chryzantemy.

W naszej gminie jest sześć cmentarzy wojennych: nr 10 Wola Cieklińska - Sieniawa, nr 11 i 14 u podnóżna Cieklinki, nr 12 na granicy z Józefowem, nr 13 w Cieklinie i nr 18 na cmentarzu parafialnym w Dębowcu. Malowniczo usytuowane, ciekawe architektonicznie zostały wzniesione dla upamiętnienia poległych żołnierzy trzech armii walczących przez kilka miesięcy Wielkiej Wojny w okolicach Cieklina i Dębowca.

Taka lekcja uczy patriotyzmu, miłości do ziemi ojczystej i zainteresowania historią swojego regionu.(bj)

wycieczka cmentarze szkoła dobrynia wycieczka cmentarze szkoła dobrynia wycieczka cmentarze szkoła dobrynia wycieczka cmentarze szkoła dobrynia wycieczka cmentarze szkoła dobrynia wycieczka cmentarze szkoła dobrynia wycieczka cmentarze szkoła dobrynia wycieczka cmentarze szkoła dobrynia wycieczka cmentarze szkoła dobrynia wycieczka cmentarze szkoła dobrynia wycieczka cmentarze szkoła dobrynia wycieczka cmentarze szkoła dobrynia

fot. Bożena Jurkowska