Pamiętamy o żołnierzach - wizyta na cmentarzu

wycieczka cmentarze szkoła dobrynia

2.11.2015 roku uczniowie klas IV,V i VI naszej szkoły pod opieką wychowawców odwiedzili cmentarz nr 12 położony w północnej części Dobryni, na granicy z Józefowem. Pochowanych jest na nim 250 żołnierzy rosyjskich poległych głównie 4 maja 1915 roku w czasie bitwy o Cieklin, w której łącznie zginęło około 1000 żołnierzy. Uczniowie zapoznali się z historią cmentarza i zapalili znicze. Weronika z klasy IV przyniosła piękne biało-czerwone chryzantemy.

W naszej gminie jest sześć cmentarzy wojennych: nr 10 Wola Cieklińska - Sieniawa, nr 11 i 14 u podnóżna Cieklinki, nr 12 na granicy z Józefowem, nr 13 w Cieklinie i nr 18 na cmentarzu parafialnym w Dębowcu. Malowniczo usytuowane, ciekawe architektonicznie zostały wzniesione dla upamiętnienia poległych żołnierzy trzech armii walczących przez kilka miesięcy Wielkiej Wojny w okolicach Cieklina i Dębowca.

Taka lekcja uczy patriotyzmu, miłości do ziemi ojczystej i zainteresowania historią swojego regionu.(bj)