"Bajki i bajeczki pod parasolem"

przedszkolaki biblioteka bajki szkoła dobrynia

Wizyta przedszkolaków w szkolnej bibliotece była podsumowaniem tematyki kompleksowej "Bajki i bajeczki pod parasolem". Listopadowa pogoda zachęca do czytania dzieciom zwłaszcza, gdy za oknem pada… Przedszkolaki przynosiły swoje ulubione bajki, które codziennie czytaliśmy i pod koniec tygodnia wybraliśmy najpiękniejszą ("O rybaku i złotej rybce"). Układaliśmy puzzle o Czerwonym Kapturku i Pinokiu, ozdabialiśmy plasteliną wyciętą samodzielnie koronę, kolorowaliśmy kredkami sceny z bajek oraz śpiewaliśmy piosenki z bajek dla dzieci. Rozwiązywaliśmy zagadki o ulubionych postaciach i dopasowywaliśmy rekwizyty (buty, czerwona czapeczka, pantofelek, jabłko itp.), tańczyliśmy na królewskim balu, a także budowaliśmy zamek i pokonywaliśmy fosę oraz celowaliśmy do czarodziejskiego pudełka na zajęciach ruchowych. Bawiliśmy się także w teatrzyk cieni, odgrywaliśmy role w przedstawieniu kukiełkowym. Dzieciaki próbowały wcielić się w Kopciuszka przebierając groch na czas.

przedszkolaki biblioteka bajki szkoła dobrynia

Ponieważ przedszkolaki zapoznawały się z obrzędami i tradycjami polskimi na bazie wróżb andrzejkowych - mogły rozwijać swoje kompetencje społeczne (poznawały siebie i innych opowiadając na forum grupy o marzeniach). W tematykę andrzejek wprowadziły nas piosenki "Zagadka woskowa" i "Marsz butów". Wśród wróżb największe zainteresowanie wzbudziła odpowiedź na pytanie - kim będę w przyszłości? oraz magiczne kamienie, los wypisany na dłoni czy imię chłopca i dziewczyny oraz jakie zwierzę przypominam z zachowania… Śmiechu i radości było dużo, zabawa andrzejkowa świetna, a poczęstunek pyszny.

Marta Gomuła