Spacer do Józefowa i na Ostrą Górkę

wycieczka józefów ostra górka

W ramach tematu "Święto Zmarłych - pamiętamy o tych, którzy odeszli" - uczniowie klasy VI pod opieką wychowawcy odwiedzili cmentarz wojenny nr 12 w Józefowie. Wyjścia te stały się już tradycją starszych klas naszej szkoły. Uczniowie zapalili znicze, odmówili modlitwę i zapoznali się z treścią nowej tablicy informacyjnej "Szlaku frontu wschodniego I wojny światowej". W czasie Wielkiej Wojny, której setną rocznicę wybuchu właśnie obchodzimy, z 4/5 maja 1915 roku rozegrała się tu Bitwa o Cieklin.

wycieczka józefów ostra górka

Pamiątką tych tragicznych wydarzeń jest obecność na terenie Gminy Dębowiec sześciu cmentarzy. Ten w Józefowie zaprojektowany przez Johanna Jägera, ma formę prostokąta otoczonego murem, posiada dwa wysokie drewniane krzyże lotaryńskie, a na 50-iu bezimiennych żołnierzy rosyjskich z 9 dywizji piechoty znane jest tylko jedno nazwisko: Iwan Sasurski z 83 pułku piechoty.

Później udaliśmy się na Ostrą Górkę (366 m). Pierwsza wzmianka o jej istnieniu pochodzi z 1918 roku, kiedy to na cześć odzyskania przez Polskę niepodległości poświęcono tam krzyż. Obecnie jest on odnowiony a wieczorem dodatkowo oświetlony.
W drodze powrotnej podziwialiśmy piękne widoki na Beskid Niski i Dobrynię.