Rocznice Września

kademia rocznice września '39

Jak co roku we wrześniu wspominamy tragiczne wydarzenia z 1939 roku, gdy 1 września zamiast pierwszego dzwonka w szkole Polacy usłyszeli świst bomb – wybuchła II wojna światowa. Z tej okazji uczniowie klasy VI przygotowali apel podczas którego przypomnieli wydarzenia z pierwszych wojennych dni: atak Niemiec na Polskę, wojną obronną i atak Związku Radzieckiego. Wspominaliśmy również tych, którzy oddali życie za ojczyznę walcząc z okupantem podczas trwającej blisko 6 lat wojny.

Wtedy Polska nie mogła obronić się przed dwoma najeźdźcami. Nawet największy geniusz wojskowy nie byłby w stanie obronić terytorium państwa zaatakowanego przez Niemców z zachodu i Sowietów ze wschodu. Polska, stawiając 1 września opór zbrojny w sytuacji beznadziejnej z wojskowego punktu widzenia, zmusiła Anglię i Francję do wypowiedzenia Niemcom hitlerowskim wojny, która 5 lat później skończyła się ich totalną klęską. Nie wiadomo, jak potoczyłaby się historia, gdyby Polska w 1939 roku, idąc za przykładem Czechosłowacji, poddała się bez walki.

akademia rocznice września '39 akademia rocznice września '39 akademia rocznice września '39