"Katyń: przebaczyć - tak, zapomnieć - nie"

katyń akademia szkolna sp dobrynia

13.04.2015 roku, w naszej szkole odbył się apel upamiętniający 75. rocznicę zbrodni katyńskiej. Mówiąc "Katyń", myślimy o pomordowanych wiosną 1940 roku nie tylko jeńcach z Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska, ale także o innych polskich obywatelach zamordowanych w tym czasie przez NKWD. Jeńców transportowano koleją i rozstrzeliwano w Kalininie, Charkowie i w lesie katyńskim. Dokonano egzekucji na prawie 25 tysiącach niewinnych ludzi.

katyń akademia szkolna sp dobrynia

Symbolem polskiej Golgoty Wschodu stał się Katyń. W 1943 r. wojska niemieckie odkryły w Lesie Katyńskim masowe rowy śmierci. Ogłoszono to na cały świat. Rosja wyparła się zbrodni, zrzucając winę na Niemcy. Dopiero po 50 latach, w 1993 r., prezydent Rosji - Borys Jelcyn przekazał prezydentowi Polski - Lechowi Wałęsie tajne dokumenty potwierdzające prawdę, że zbrodni dokonał Związek Radziecki.

katyń akademia szkolna sp dobrynia

Prawda Katynia jest stale obecna w naszej świadomości. I chociaż do osadzenia winnych za tę sprawę nigdy nie doszło są zbrodnie, które nie ulegają przedawnieniu. Ojciec Święty Jan Paweł II powiedział: ,,Nie ma szczęścia, nie ma przyszłości człowieka i narodu bez miłości. Tej miłości, która przebacza, choć nie zapomina". Te słowa możemy odnieść do cierpienia, jakie zadała sobie ludzkość. Możemy je odnieść do Katynia - miejsca śmierci niewinnych ludzi. Wiemy, że trzeba przebaczyć, ale nie możemy zapomnieć o tych wydarzeniach. Jakże na miejscu są tutaj słowa Adama Mickiewicza "Jeżeli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie".(bj)