Zwiedzamy i uczymy się


wycieczka historyczna

27.03. uczniowie klas IV, V i VI wzięli udział w wycieczce przedmiotowej do Dębowca i Cieklina. W sali widowiskowej Urzędu Gminy Dębowiec młodzież zwiedziła ekspozycję upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych z terenu Rzeszowszczyzny i obejrzała film "Animowana historia Polski". Dzięki takim wystawom dowiadujemy się o Żołnierzach Wyklętych nowych faktów. Musimy pamiętać, że w 1945 roku nie wszyscy pogodzili się z nowym systemem i nie wszyscy złożyli broń. Byli tacy, którzy podjęli walkę o niepodległą Polskę sprzeciwiając się komunistycznej niewoli. Większość z nich zginęła w piwnicach ubowskich więzień a po niektórych zaginął wszelki ślad. Zaprezentowane na wystawie zdjęcia pokazują tragiczne losy tych żołnierzy.

Kolejna lekcja historii miała miejsce w Izbie muzealnej Stowarzyszenia Miłośników Dębowca i Okolicy a prowadziła ją Pani prezes Aleksandra Kozik. Uczniowie wysłuchali barwnej opowieści o przeszłości Dębowca, jego mieszkańcach, zwyczajach, popularnych zawodach i zabytkowych miejscach.

Później wszyscy udali się do kościoła parafialnego. Ostatnim etapem wycieczki była wizyta w Muzeum Narciarstwa w Cieklinie i spotkanie z Panem Wiesławem Czechowiczem, kustoszem muzeum. Nietypową, ale ciekawą lekcją przyrody było zwiedzenie wystawy fotograficznej "Przyroda Magurskiego Parku Narodowego".

Więcej o historii Dębowca można przeczytać: http://smdebowiec.pl/Izba-Pami%C4%99ci.php

wycieczka historyczna wycieczka historyczna wycieczka historyczna wycieczka historyczna wycieczka historyczna wycieczka historyczna wycieczka historyczna wycieczka historyczna wycieczka historyczna wycieczka historyczna wycieczka historyczna wycieczka historyczna wycieczka historyczna wycieczka historyczna

fot. Bożena Jurkowska