Zwiedzamy i uczymy się

wycieczka historyczna

27.03. uczniowie klas IV, V i VI wzięli udział w wycieczce przedmiotowej do Dębowca i Cieklina. W sali widowiskowej Urzędu Gminy Dębowiec młodzież zwiedziła ekspozycję upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych z terenu Rzeszowszczyzny i obejrzała film "Animowana historia Polski". Dzięki takim wystawom dowiadujemy się o Żołnierzach Wyklętych nowych faktów. Musimy pamiętać, że w 1945 roku nie wszyscy pogodzili się z nowym systemem i nie wszyscy złożyli broń. Byli tacy, którzy podjęli walkę o niepodległą Polskę sprzeciwiając się komunistycznej niewoli. Większość z nich zginęła w piwnicach ubowskich więzień a po niektórych zaginął wszelki ślad. Zaprezentowane na wystawie zdjęcia pokazują tragiczne losy tych żołnierzy.

Kolejna lekcja historii miała miejsce w Izbie muzealnej Stowarzyszenia Miłośników Dębowca i Okolicy a prowadziła ją Pani prezes Aleksandra Kozik. Uczniowie wysłuchali barwnej opowieści o przeszłości Dębowca, jego mieszkańcach, zwyczajach, popularnych zawodach i zabytkowych miejscach.

Później wszyscy udali się do kościoła parafialnego. Ostatnim etapem wycieczki była wizyta w Muzeum Narciarstwa w Cieklinie i spotkanie z Panem Wiesławem Czechowiczem, kustoszem muzeum. Nietypową, ale ciekawą lekcją przyrody było zwiedzenie wystawy fotograficznej "Przyroda Magurskiego Parku Narodowego".

Więcej o historii Dębowca można przeczytać: http://smdebowiec.pl/Izba-Pami%C4%99ci.php