Święto Niepodległości 1918-2012

14. listopada 2012 r. z okazji 94. rocznicy odzyskania niepodległości odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego, uczniowie klasy IV i V przedstawili krótką historię odzyskiwania przez nasz kraj niepodległości po 123 latach pod zaborami Rosji, Prus i Austrii. Młodzi aktorzy zaprezentowali piękne wiersze oraz pieśni patriotyczne.

Warto wiedzieć, że dzień 11 listopada został ustanowiony ustawą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w 1937 roku polskim świętem narodowym i pozostał oficjalnie świętem do roku 1944. W 1945 roku komunistyczne władze PRL jako święto państwowe ustanowiły dzień 22 lipca. Święto Niepodległości obchodzone w dniu 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm RP dopiero w roku 1989.

tekst i fot. Bożena Jurkowska