Majówka. Poznajemy najbliższą okolicę

wycieczka regionalna

7. maja uczniowie klasy VI pod opieką wychowawcy odbyli ciekawą wycieczkę historyczno-krajoznawczą do Folusza. Jej program obejmował przejście nowo wyznakowaną ścieżką przyrodniczą "Folusz" w Magurskim Parku Narodowym, łączącą dwie osobliwości przyrody: Diabli Kamień i wodospad Magurski. Cała trasa liczy ok. 4 km i można ją przejść w obu kierunkach, choć najlepiej przejść ją od przystanku nr 1 zlokalizowanego przy wejściu na teren MPN przy zielonym szlaku PTTK z Folusza do Mrukowej, wtedy pokonuje się ją zgodnie z faktycznym jej przebiegiem. Najniższy punkt ścieżki, obok oczka wodnego (przystanek nr 1) znajduje się na wysokości 399 m n.p.m., a najwyższy w okolicach drzewostanu jodły 570 m n.p.m., a to pokazuje różnicę ok. 170 metrów wysokości.

wycieczka regionalna

Na trasie wycieczki uczniowie zapoznali się z przystankami o różnorodnej tematyce związanej z przyrodą występującą na terenie Magurskiego Parku Narodowego. Oczywiście najbardziej atrakcyjne okazało się zwiedzanie obiektów geologicznych: wychodni skalnych "Diabli Kamień" i wodospadu "Magurskiego".

W okolicach przystanku nr 1 ( przy szlaku zielonym prowadzącym z Folusza do Mrukowej, niedaleko wodospadu Magurskiego) w specjalnie przygotowanych miejscach odbyło się ognisko, gry i zabawy. Później po ognisku wszyscy udali się do centrum Folusza na lody i odpoczynek w Parku Rekreacji i Edukacji Ekologicznej. Zmęczeni, ale chyba zadowoleni dotarliśmy do Dobryni ok. godziny 18.

Wszystkim polecamy to miejsce na sobotnio-niedzielne rodzinne wyprawy. Warto!

Tekst i fot. Bożena Jurkowska