Majówka. Poznajemy najbliższą okolicę

wycieczka regionalna

7. maja uczniowie klasy VI pod opieką wychowawcy odbyli ciekawą wycieczkę historyczno-krajoznawczą do Folusza. Jej program obejmował przejście nowo wyznakowaną ścieżką przyrodniczą "Folusz" w Magurskim Parku Narodowym, łączącą dwie osobliwości przyrody: Diabli Kamień i wodospad Magurski. Cała trasa liczy ok. 4 km i można ją przejść w obu kierunkach, choć najlepiej przejść ją od przystanku nr 1 zlokalizowanego przy wejściu na teren MPN przy zielonym szlaku PTTK z Folusza do Mrukowej, wtedy pokonuje się ją zgodnie z faktycznym jej przebiegiem. Najniższy punkt ścieżki, obok oczka wodnego (przystanek nr 1) znajduje się na wysokości 399 m n.p.m., a najwyższy w okolicach drzewostanu jodły 570 m n.p.m., a to pokazuje różnicę ok. 170 metrów wysokości.

wycieczka regionalna

Na trasie wycieczki uczniowie zapoznali się z przystankami o różnorodnej tematyce związanej z przyrodą występującą na terenie Magurskiego Parku Narodowego. Oczywiście najbardziej atrakcyjne okazało się zwiedzanie obiektów geologicznych: wychodni skalnych "Diabli Kamień" i wodospadu "Magurskiego".

W okolicach przystanku nr 1 ( przy szlaku zielonym prowadzącym z Folusza do Mrukowej, niedaleko wodospadu Magurskiego) w specjalnie przygotowanych miejscach odbyło się ognisko, gry i zabawy. Później po ognisku wszyscy udali się do centrum Folusza na lody i odpoczynek w Parku Rekreacji i Edukacji Ekologicznej. Zmęczeni, ale chyba zadowoleni dotarliśmy do Dobryni ok. godziny 18.

Wszystkim polecamy to miejsce na sobotnio-niedzielne rodzinne wyprawy. Warto!

Tekst i fot. Bożena Jurkowska


wycieczka regionalna wycieczka regionalna wycieczka regionalna wycieczka regionalna wycieczka regionalna wycieczka regionalna wycieczka regionalna wycieczka regionalna wycieczka regionalna wycieczka regionalna wycieczka regionalna wycieczka regionalna wycieczka regionalna wycieczka regionalna wycieczka regionalna wycieczka regionalna wycieczka regionalna wycieczka regionalna wycieczka regionalna