!-- stopka początek -->

Pamięci Września 1939 roku

27 września 2012 roku w naszej szkole odbyła się interesująca lekcja historii - akademia poświęcona tragicznym wydarzeniom Września 1939 roku.

Dla nas Polaków, miesiąc ten zawsze będzie kojarzył się z wielką narodową tragedią. 1.09. napadli na nasz kraj Niemcy III Rzesza, a 17.09. Rosja Sowiecka. Sąsiedzi Polski wspólnie dążyli do likwidacji nas jako państwa. Aresztowano wielu polskich urzędników i działaczy. Większość z nich zginęła. Na Syberię, do Kazachstanu i północnych rejonów ZSSR deportowano około 1,5 miliona ludzi. Po 17 września do grudnia 1939r. wojska radzieckie internowały 15 tysięcy oficerów polskich. Rozmieszczono ich w trzech obozach: w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Większość oficerów z Kozielska stracono w Katyniu. Innych zamordowano w Charkowie i miejscowości Kalinin.

W trakcie akademii uczniowie przybliżyli zebranym fakty historyczne, recytowali wiersze i śpiewali pieśni z akompaniamentem Joasi. Na symbolicznym grobie nieznanego żołnierza złożono kwiaty. Akademię zakończyła pieśń "Modlitwa obozowa" zaśpiewana przez Artura i Pawła.

Apel przygotowali uczniowie klasy VI pod opieką wychowawczyni.

tekst i fot. Bożena Jurkowska