!-- stopka początek -->

Pamięci Września 1939 roku

27 września 2012 roku w naszej szkole odbyła się interesująca lekcja historii - akademia poświęcona tragicznym wydarzeniom Września 1939 roku.

Dla nas Polaków, miesiąc ten zawsze będzie kojarzył się z wielką narodową tragedią. 1.09. napadli na nasz kraj Niemcy III Rzesza, a 17.09. Rosja Sowiecka. Sąsiedzi Polski wspólnie dążyli do likwidacji nas jako państwa. Aresztowano wielu polskich urzędników i działaczy. Większość z nich zginęła. Na Syberię, do Kazachstanu i północnych rejonów ZSSR deportowano około 1,5 miliona ludzi. Po 17 września do grudnia 1939r. wojska radzieckie internowały 15 tysięcy oficerów polskich. Rozmieszczono ich w trzech obozach: w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Większość oficerów z Kozielska stracono w Katyniu. Innych zamordowano w Charkowie i miejscowości Kalinin.

W trakcie akademii uczniowie przybliżyli zebranym fakty historyczne, recytowali wiersze i śpiewali pieśni z akompaniamentem Joasi. Na symbolicznym grobie nieznanego żołnierza złożono kwiaty. Akademię zakończyła pieśń "Modlitwa obozowa" zaśpiewana przez Artura i Pawła.

Apel przygotowali uczniowie klasy VI pod opieką wychowawczyni.

akademia pamieci września 39 akademia pamieci września 39 akademia pamieci września 39 akademia pamieci września 39 akademia pamieci września 39 akademia pamieci września 39 akademia pamieci września 39

tekst i fot. Bożena Jurkowska